První nevidomý tester ECDL získal mezinárodní cenu Best Practice Awards 2010

9. 9. 2011 - PRAHA

ECDL Česká republika, zabývající se objektivním testováním počítačové gramotnosti běžných uživatelů výpočetní techniky, získala cenu Best Practice Awards 2010 v kategorii Sociálního začlenění (Social Inclusion). Cena byla předána prvnímu nevidomému testerovi ECDL v ČR, Marku Sikorovi. Ten usiluje o to, aby v České republice bylo stále méně zrakově postižených lidí, kteří neumí s počítačem efektivně pracovat.

Pracovní skupina ECDL-CZ (European Computer Driving Licence) při České společnosti pro kybernetiku a informatiku (ČSKI) získala v mezinárodním srovnání národních licenciátů konceptu ECDL cenu Best Practice Awards 2010 v kategorii Sociálního začlenění (Social Inclusion). Cenu u příležitosti celosvětového kongresu ECDL Foundation Forum 2010 slavnostně převzala v Kolíně nad Rýnem prezidentka ECDL-CZ, prof. RNDr. Olga Štěpánková, CSc. Na Národním semináři ECDL, který proběhl 8. září 2011 v Praze, byla cena předána Marku Sikorovi, díky kterému Česká republika ocenění získala.

Marek Sikora, první nevidomý ECDL tester v České republice, prokázal v jednotlivých ECDL testech nebývalé znalosti a dovednosti, a proto se rozhodl stát akreditovaným testerem ECDL. Testeři ECDL vedou testování a vyhodnocují výsledky testovaných uchazečů o tzv. "řidičák na počítač", tudíž musí mít kromě organizačních schopností také hlubší znalosti v informačních technologiích. Aby se zájemci mohli stát akreditovanými testery ECDL, musí absolvovat náročnou odbornou přípravu, jejíž součástí jsou mimo jiné testy ECDL prováděné za ztížených podmínek (to znamená s kratší časovou dotací a s požadavkem na lepší výsledky než u běžných uchazečů o ECDL certifikát) a tzv. srovnávací zkoušky. Marek Sikora zvládl splnit všechny tyto podmínky bez zásadních zvýhodnění oproti zdravým testerům a stal se tak prvním nevidomým testerem ECDL v České republice. "Konceptu ECDL si moc vážím. Akreditace testera ECDL mi pomohla zvýšit si kvalifikaci, což nyní uplatňuji ve svém povolání. Zvyšování počítačové gramotnosti beru jako poslání a snažím se o to, aby v České republice bylo stále méně zrakově postižených lidí, kteří neumí efektivně pracovat s počítači. Jsem rád, že moje úsilí někdo ocenil a moc za tuto cenu děkuji," řekl Marek Sikora na Národním semináři ECDL a dodal: "Přestože by se mohli někteří domnívat, že je možné při testech podvádět, musím je zklamat. I když jsem prakticky nevidomý, je objektivnost testů zaručena. Máme totiž celou škálu mezinárodně standardizovaných opatření, jak transparentnost testů zajistit."

Národní seminář ECDL, který proběhl 8. září v Praze, byl rozdělen do tří tematických bloků. V prvním bloku se účastníci mimo jiné dozvěděli, jaké novinky se v mezinárodním, celosvětově standardizovaném a nezávislém konceptu počítačové gramotnosti ECDL chystají a v jakých nových oblastech bude možné znalosti a dovednosti potřebné pro práci s počítačem ověřovat. Pojem "počítačová gramotnost" je postupně nahrazován pojmem "digitální gramotnost" představující základní znalosti a dovednosti potřebné pro práci s prostředky využívajícími moderní ICT, využívání internetu a jednoduchých aplikací. V souvislosti s pojmem "digitální kvalifikace" už hovoříme o znalostech a dovednostech týkajících se práce s aplikacemi běžně využívanými na trhu práce. Další dva bloky semináře pojednávaly o uplatnění konceptu ECDL na vzdělávacím trhu ČR, například v oblasti rekvalifikací, o informacích a akreditaci testovacích středisek. Národního semináře ECDL se zúčastnilo více než 250 českých odborníků nejen z řad zástupců testovacích středisek ECDL, učitelů informatiky všech stupňů škol, ale také zástupců institucí veřejné správy a jejich oddělení koncepcí či vzdělávání, například z MŠMT, MPSV, NÚOV, CERMAT, GŘÚP, ČSSZ, NKÚ, ČSÚ a dalších.

Zdroj: Tisková zpráva Grayling Czech Republic

Zleva: prof. RNDr. Olga Štěpánková, CSc. (prezidentka ČSKI), Marek Sikora (předseda Eye-T.cz) a Julian Seymour (ECDL Foundation, Irsko). Na stolku uprostřed cena za 1. místo v soutěži Best Practice Awards 2010, kategorie Social Inclusion.

Zleva: prof. RNDr. Olga Štěpánková, CSc. (prezidentka ČSKI), Marek Sikora (předseda Eye-T.cz) a Julian Seymour (ECDL Foundation, Irsko). Zdroj: Grayling Czech Republic

MENU

Vyhledávání